משפט פלילי

עורך דין פלילי

מחיקת רישום פלילי מגיליון המרשם הפלילי יכולה להתבצע במספר דרכים, אולם קיימת הבחנה בין רישום פלילי לרישום משטרתי.

רישום משטרתי הוא רישום פנימי של המשטרה, בו מפורטות מספר החקירות אשר אותו אדם נחקר במשטרה, ובסופו של יום- האם הוחלט שלא לחקור או להעמיד לדין בגין אחת העילות הבאות:

  • נסיבות העניין אינן מצדיקות המשך חקירה/העמדה לדין- 'חוסר עניין לציבור'.
  • לא נמצאו ראיות מספיקות להעמידך לדין- 'חוסר ראיות'.
  • אין אשמה פלילית במעשה- 'חוסר אשמה'.

יצוין כי שתי העילות הראשונות, קרי 'חוסר עניין לציבור' ו'חוסר ראיות' גוררות אחריהן רישום משטרתי בגיליון הרישום הפלילי של אותו אדם, אולם, לא מדובר בעבר פלילי או בתיק פלילי.

על ההחלטה לסגור תיק באחת מהעילות הראשונות, רשאי החשוד שנחקר לפנות לקצין שסגר את התיק בבקשה מנומקת לשנות את עילת הסגירה ל'חוסר אשמה' כך שיימחק מרישומי המשטרה ויימנע מהותרת כתם על חייו של האדם בעתיד.

הרישום הפלילי לעומת זאת, כולל את כל המידע הנוגע להרשעות והחלטות אחרות של בית המשפט בהליך פלילי, על ביצוע העבירה וכן פירוט העונשים שהוטלו באותם מקרים, לרבות צו מבחן, שירות לתועלת הציבור, קנסות, עונשי מאסר וכו'.

רישום פלילי המופיע במאגר המידע של המשטרה יכול להימחק בחלוף תקופת ההתיישנות ותקופת המחיקה הקבועות בחוק- בהתאם לסוג ואופי העבירה שהאזרח ביצע. מאחר ומדובר בתקופות שאינן קצרות (כ-10 שנים לפחות), כדאי לפנות לעו"ד על מנת להאיץ את ההליך באמצעות פנייה לקיצור תקופות ההתיישנות בבקשת חנינה לנשיא המדינה. בבקשה זו יבואו לידי ביטוי השיקולים הבאים:

  • חלוף הזמן ממועד ההרשעה או ממועד האירוע נשוא תיק החקירה.
  • כמות הרישומים – אזרח המבקש מחיקה של רישום פלילי אחד או כמה בודדים יהיה בעל סיכוי גבוה יותר לאישור הבקשה, לעומת אזרח בעל מספר גדול יותר של רישומים
  • סוג העבירות – במידה והרישומים אותם מעוניינים למחוק מציינים עבירות קלות וזניחות, הסיכוי לאישור הבקשה יהיה גבוה משמעותית לעומת רישומים המציינים עבירות קשות וחמורות

הבקשה למחיקת רישום פלילי ומשטרתי מחייבת ייעוץ ע"י עו"ד מוסמך! מומלץ ואף רצוי להסתייע בעניין זה בעורך דין פלילי בעל מומחיות במחיקת רישום פלילי ומשטרתי בצורה המקצועית והטובה ביותר ויביא לסיום ההליך בצורה המהירה והיעילה ביותר.

אזרחים רבים במדינת ישראל מחזיקים ברישום פלילי אשר פוגע בסיכוייהם לעסוק במגוון רחב של מקצועות ועיסוקים הדורשים רישוי, וכן פוגע בשמם הטוב וביחס החברה כלפיהם. למרבה הצער, לרוב מדובר באזרחים נורמטיביים מן השורה שמעולם לא הורשעו בדבר, ומופתעים לגלות כי הם מחזיקים ברישום משטרתי בגין אירוע אשר נחקרו עליו בעברם ואשר שאלת אשמתם בו מעולם לא התבררה או הוכחה ע"י רשויות החוק.

כך למשל, חברות וארגונים רבים מבקשים ממועמדים לעבודה להציג תעודת יושר, נוסף על הליכי קבלה ומיונים נוספים הרלוונטיים לתפקיד הדרוש. תעודת היושר מעניקה למעסיקים מידע בנוגע לעברו הפלילי של המועמד, ולכן רישום פלילי המופיע במסמך כזה עלול לפגוע בסיכויי קבלתו של המועמד למשרה הנחשקת.


מפאת חשיבות העניין, ובשל ההשלכות העצומות של הרישום הפלילי על מסלול חייו התקין של האדם, עו"ד לירון יפרח מתמחה במחיקת הרישום הפלילי והמשטרתי או בשינוי עילת סגירת התיק באופן היעיל והמקצועי ביותר.  

משרד עו"ד לירון יפרח מתמחה במתן ייעוץ משפטי מיידי, בכל שעה, לנחקרים אשר זומנו לחקירה במשטרה- כל שנותר לכם לעשות הוא להסיר דאגה מלבכם וליצור עמנו קשר- ועו"ד ממשרדנו יגיע באופן מיידי.


 

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי לירון יפרח באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.