עבירות סמים

עבירות סמים

עבירות הסמים, ובעיקר עבירות סמים המכונות 'סמים קלים' הינם תחום מרכזי בענף הפלילי, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בתחום אשר טומן בחובו נאשמים נורמטיביים לחלוטין.

ההחזקה והשימוש בסמים נתפסים לרוב על ידי הציבור כעבירה שאינה חמורה, שכן מדובר בעבירה נפוצה למדי בקרב קטינים ובני נוער שלרוב התנהגותם היא נורמטיבית. אולם, בפועל מדובר בעבירה שלצדה לעיתים קרובות עונשי מאסר בפועל.

כעו"ד המתמחה בדין הפלילי, ומנהל תיקי סמים מורכבים, נתקלתי לא מעט בלקוחות אשר השתמשו בסמים המוגדרים כסמים קלים ונדונו לעונשים כבדים אשר משאירים כתם שילווה אותם לכל חייהם, בין אם בקבלה למקומות עבודה, ובין אם בהותרת רישום פלילי.

בעבירות הסמים שני הצדדים שותפים לעסקה ואין מתלונן או קורבן, לפיכך, נדרשת המשטרה להפעיל מערך מודיעיני רחב על מנת לאסוף ראיות כנגד המשתמשים והסוחרים בסמים, ולהביאם לדין.

על פי פקודת הסמים- אסור להשתמש, לסחור או להחזיק בחומרים המוגדרים כסמים.

אולם, קיים הבדל מהותי בחוק בין שימוש עצמי בסם, שימוש שלא לצריכה עצמית לבין סחר בסמים.

חשוב להדגיש- שימוש עצמי בסמים הוא אסור על פי חוק בכל כמות שהיא, אך רשויות החוק לא מעמידות לדין כל אדם ולעיתים רבות ובשימוש בכמויות נמוכות- ייתכן שלא תועמדו לדין כלל.

מה נחשב שימוש עצמי בסם?

שימוש בקנאביס וחשיש- עד 15 גרם. שימוש בקוקאין- עד 0.3 גרם.

כאשר זו כמות החומר שנתפסת אצל החשוד- חזקה היא כי המדובר בשימוש עצמי, ואם התביעה טוענת שמדובר בסחר בסמים- עליה נטל ההוכחה.

ואולם, אם מדובר בכמות גבוהה מהאמור- הרי שחזקה שמדובר בכמות שאינה לצריכה עצמית, ונטל ההוכחה להפריך זאת על החשוד.

אם מדובר בשימוש עצמי בסם בזמן נהיגה, בעת מילוי תפקיד ממשלתי (למשל רופא או שוטר) או במקרים בהם מדובר באירוע נלווה (תוך כדי קטטה או עבירה אחרת)- רשויות החוק ככל הנראה יעמידו לדין או לכל הפחות, יעצרו אתכם.

יחד עם זאת, המדינה מענישה בחומרה אנשים שמחזיקים כמויות סם גדולות לשימוש עצמי, או מחזיקים בסמים שלא לצריכה עצמית, גם אם לא נעשה סחר בפועל.

חשוב לדעת כי עבירות סמים, שכיחות ונפוצות ככל שיהיו, מתקבלות בחומרה רבה בבתי המשפט, ולפיכך, חשוב מאוד לשכור את שירותיו של עו"ד מקצועי המתמחה בעבירות סמים, בעל ידע משפטי וניסיון המעניקים לו את היכולת להטיל דופי בראיות ועדויות מטעם גורמי החקירה וללוות את הנאשם במהלך התמודדותו בהליך.

החוק הישראלי מכיל הפרדה ברורה בין עבירות של החזקת סם לעבירת סחר בסמים.

סחר בסמים נתפס כניסיון לפגוע בחברה, להפיץ חומרים שנחשבים אסורים וגורם לפגיעה כללית בחברה למטרת בצע כסף. העונש על עבירת סחר בסמים עשוי להגיע ל-20 שנות מאסר, תלוי בנסיבות, ועל כן, במקרה זה חשוב מאוד להיוועץ בעו"ד אשר במקרים מסוימים עשוי להוכיח שמדובר בעבירה של החזקת סמים בלבד, בה העונש הוא עד 3 שנות מאסר.

עונשים בעבירת סמים

פקודת הסמים המסוכנים קובעת עונש מאסר של עד 3 שנים לעבירות סמים של החזקה ושימוש בסם מסוכן.

לעבירות סמים של ייצור, הכנה, הפקה, ייצוא, ייבוא וסחר בסמים- הפקודה קובעת עונש מאסר של עד 20 שנים.

עוד קובעת הפקודה, עונש של עד 25 שנות מאסר על נתינת סם מסוכן לקטין, שידול קטין להשיג סם ושידול קטין להשתמש בסם.

כמו כן, קיימת בפקודה אפשרות של חילוט רכוש שהושג כתוצאה מעבירות סמים, הטלת קנסות, פסילת רישיון נהיגה ורישיון רכב, רישיון מקצוע ועסק או כל רישיון אחר וכן פסילה והחזקת דרכון ישראלי ותפיסתו.

חשוב לזכור! בעבירת פליליות ככלל ובעבירות סמים בפרט, חשוב מאוד לשכור את שירותיו של עו"ד מקצועי אשר לזכותו קשרים טובים עם הפרקליטות והתביעות המשטרתיות ויכול לקדם הגעה להסדר טיעון והפחתת האישומים והעונשים.

חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני חקירה במשטרה! עורך דין מקצועי יכול למנוע את מעצרך, ואף למנוע הגשת כתב אישום כנגדך.  

משרד עו"ד לירון יפרח מתמחה במתן ייעוץ משפטי מיידי, בכל שעה, לנחקרים אשר זומנו לחקירה במשטרה- כל שנותר לכם לעשות הוא להסיר דאגה מלבכם וליצור עמנו קשר- ועו"ד ממשרדנו יגיע באופן מיידי. 

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי לירון יפרח בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי, תעבורה, דין צבאי ומשפחה ומעניק שירות בכל חלקי הארץ.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי לירון יפרח באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.