לשון הרע

עורך דין לשון הרע

משרד עו"ד לירון יפרח מעניק ייעוץ משפטי וייצוג בתיקים העוסקים בדיני הוצאת לשון הרע והוצאת דיבה, לרבות הוצאת דיבה באינטרנט וכן לשון הרע באינטרנט או כל פגיעה בפרטיות האדם או בשמו הטוב ברשת האינטרנט ומחוצה לה. לשון הרע הוא פרסום פוגעני שיש בו כדי לפגוע בעסקיו של אדם, בכבודו ו/או בשמו הטוב. פגיעה בפרטיות הינה עוולה משלימה לעוולת הוצאת דיבה לשון הרע, והיא קובעת שפרסום אשר הינו אמת, אך יש בו כדי לפגוע בצנעת הפרט של המפורסם, עלול להוות עוולה. כן קובע חוק הגנת הפרטיות, כי הפרת חסיון או חובת סודיות עלולה להוות עוולה של פגיעה בפרטיות.

איום בתביעת לשון הרע הוא דבר די נפוץ במחזותינו, והיא עולה בחדשות לעיתים קרובות. אך בניגוד לתפיסה הרווחת, הנושא של תביעת לשון הרע אינו שמור רק לפוליטיקאים ולאנשי תקשורת, הוא יכול להיות רלוונטי לכל אחד מאיתנו. אך לפני שאתם ממהרים להגיש תביעה בואו ותקראו: מהי בכלל תביעת לשון הרע? מתי אפשר להגיש אותה? האם זה בכלל משתלם? על כל זה במאמר שלפניכם.

לשון הרע

האינטרנט יצר מהפכה כלל עולמית בכל מה שקשור לזרימת המידע בעולם המודרני. רשת האינטרנט, שלא בדומה לכלי התקשורת הממסדיים, פתחה פתח רחב לפני היחיד לקחת חלק בשיח הציבורי באופן חופשי ובכך להשפיע על סביבתו.

השיח על גבי פלטפורמות שונות באינטרנט הוא מידי, חופשי, זמין לכולם, נטול גבולות ובמיוחד, לא עובר צנזורה או עריכה. ואולם חגיגת חופש הביטוי נעצרת בחופש שלוקחים לעצמם יחידים או גופים לפרסם לשון הרע באינטרנט, לעתים בזהות בדויה או בחסות האנונימיות שמאפשרת הרשת.

ככל שמדובר בדיני לשון הרע באינטרנט, הפסיקה עדין מתגבשת, היא מתחבטת בנוגע לעוצמת השוט. אך, בשום אופן אין להקל ראש בפרסומים אלו. אבל אין לטעות, הבלותי ושטחי ככל שיהיה השיח האינטרנטי בכלל ובפייסבוק בפרט, פגיעתו של פרסום משמיץ בפייסבוק הוא ככל פרסום אחר. לא ניתן להסיר אחריות ממפרסמים השוטחים את הגיגיהם ובתוך כך משחירים את פניהם של אחרים. ככל שמדובר בדיני לשון הרע באינטרנט, הפסיקה עדין בחיתוליה ועדין היא מתחבטת בנוגע לעוצמת השוט. אך, בשום אופן אין להקל ראש בפרסומים פוגעניים ברשתות החברתיות.

עורך דין הוצאת דיבה ולשון הרע

החוק הקובע את הכללים שחלים בתחומי הוצאת הדיבה ולשון הרע נקרא חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965.

חוק זה מונה ומפרט איסורים רבים שהעובר עליהם ייחשב כמוציא דיבה ולשון הרע, וחייב במתן פיצוי, אף ללא הוכחת נזק, עד תקרת סכום של 50,000 ₪. פרסום לשון הרע במזיד ומתוך כוונה לפגוע, שהועבר לשני אנשים או יותר פרט לנפגע, הנו עבירה פלילית, המחייבת את העבריין בתשלום פיצויים, גם ללא הוכחת נזק, בסכום של עד 50,000 ₪ ובעונש של עד לשנת מאסר תמימה.

פרסום לשון הרע הנה עבירה שכוללת שני היבטים עיקריים: הראשון הוא עצם הפרסום, המוגדר בסעיף 2 לחוק כהעברת מסר לאדם אחד או יותר פרט לנפגע, ואילו ההיבט השני נוגע לעצם היותו של המידע המועבר בגדר לשון הרע.
סעיף 1 לחוק מגדיר מהי "לשון הרע" באופן הבא:
"לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול –

  1. להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם.
  2. לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו.
  3. לפגוע באדם במשרתו, אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו.
  4. לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו.

פרסום לשון הרע אינו מוגבל להתבטאות בעל פה או בכתב, והוא כולל גם את הדפסתם או הפצתם של ציורים, דמויות נלעגות או קריקטורות, וכן השמעת צליל מבזה או ביצוע תנועה משפילה, כמו גם ביזויו של הנפגע בכל דרך אחרת.

במצבים מסוימים עשוי פרסום לשון הרע להיחשב כעבירה פלילית, כשבמצבים אלו דינו של העבריין יהיה עד לשנת מאסר אחת, נוסף על הפיצוי הכספי שיידרש לשלם.

בעבירה פלילית של לשון הרע, בשונה מהעוולה האזרחית, צריכים להתקיים שלושה יסודות. השניים הראשונים זהים לאלו של העוולה האזרחית של הוצאת לשון הרע, ונוגעים, כאמור, לפרסום ולעצם לשון הרע. היסוד השלישי המייחד את הוצאת לשון הרע כעבירה פלילית הוא היותו של הפרסום מופץ לשני אנשים נוספים פרט לנפגע, לעומת העוולה האזרחית בה מדובר בפרסום לאדם אחד מלבד הנפגע. בנוסף, ההתייחסות לעוולת לשון הרע כאל עבירה פלילית, מחייבת להוכיח מחשבה תחילה בכוונה לפגוע, מעבר ליסודותיה העובדתיים של הפגיעה עצמה.

הערה:

מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.

חשוב להתייעץ עם עורך דין פלילי לפני חקירה במשטרה! עורך דין מקצועי יכול למנוע את מעצרך, ואף למנוע הגשת כתב אישום כנגדך.  

משרד עו"ד לירון יפרח מתמחה במתן ייעוץ משפטי מיידי, בכל שעה, לנחקרים אשר זומנו לחקירה במשטרה- כל שנותר לכם לעשות הוא להסיר דאגה מלבכם וליצור עמנו קשר- ועו"ד ממשרדנו יגיע באופן מיידי. 

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי לירון יפרח בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי, תעבורה, דין צבאי ומשפחה ומעניק שירות בכל חלקי הארץ.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי לירון יפרח באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה: